31. 8. 2013

Eko batika aneb přírodní barvení látek

Tak! Poprvé. Takže žádné zaručené návody, to musíte jinam.
Konečně jsem se hecla a jednou takhle v podvečer jsem se rozhodla vyzkoušet přírodní batiku. Dotáhla jsem na dvůr vařič, nachystala propriety a vyrazila do přírody. Oškubala jsem všechno, co mi padlo do oka a šupajdila domů, celá natěšená.
Sluníčko už se pomalu chystalo na kutě, tak jsem vařila pod slaboučkou žárovkou a připadala si jak čarodějnice připravující zákeřný lektvar. Ani černá kočka nechyběla. Ani smrad.
Den předtím jsem se odvážila si v obchodě koupit kamenec, aby mi to líp chytlo a tak jsem ho do hrnce taky trochu šupla. Plátno jsem vyvařila v octu, pokladla poklady z procházky, namotala a omotala. Šup s tím do hrnce!
Většina se nechytla, což se dalo čekat. Příjemně překvapil žlutý karafiát, dobrou pověst potvrdil černý bez, ostružiny i cibulové slupky. Překvapením bylo kari koření a sypaná paprika.
Musím se poptat, jestli někdo nepěstuje eukalyptus (ale to se v našich podmínkách asi moc nedá, co? :D), má údajně barvit úžasně! A příště kopřivy, ořechy, červená řepa, černé fazole a houby - některé taky barví! Jo a nesmím zapomenout na rez. Takže...kde je poblíž nějaká skládka?
 
Výsledky:
 
Bobule jsou jistota.
 
Kari, paprika, cibule...ostatní nechytlo.
 
 
Z maminčiny zahrádky se osvědčily snad jen karafiáty.
 
Pokus o batiku, 30 minut v lázni s černým bezem, ostružinami a kakaem.
Předtím a potom. Čistě experimentální pokus a zjištění: lze barvit silonky! Takže příští várka bude batikovaná a možná půjde do obchůdku, pokud se vydaří. A konečně taky nebudu muset shánět nesehnatelné.
 
A kladívková batika! Vyvaříte v octu, naflákáte tam co vám padne pod ruku a hezky rozmašírujete. Ideální vybití vzteku.
 
Postup
Chvilka napětí.
 
Odhalení!
 
 

Pracoviště
 
Ne, čistotná opravdu nejsem. A dobrá kuchařka taky ne. Ale myslím, že alchymistka skvělá, už čekám jen na to zlato :D
 

Žádné komentáře:

Okomentovat